Abyste se mohli stát účetními, potřebujete odborné vzdělání. Získat ho můžete pěti různými způsoby. Záleží hlavně na vašem věku a životní situaci. V článku najdete velký přehled všech možností.

  1. Obchodní akademie
  2. Vysoká škola: účetnictví
  3. Studium účetnictví na VŠ dálkově
  4. Kurz účetnictví
  5. Rekvalifikace účetnictví

1. Obchodní akademie

Dokončujete základní školu a přemýšlíte, jaké povolání zvolíte? Účetnictví je vhodná volba pro ty, kdo nemají problémy s matematikou, umí logicky přemýšlet a vyhovuje jim soustředěná práce se zaměřením na detail. Dobrý účetní musí být pečlivý a spolehlivý.

Se studiem účetnictví nemusíte čekat až na vysokou, můžete se mu věnovat už na střední škole. Zvolte si obchodní akademii. To je odborná střední škola, která se zaměřuje na ekonomii a je zakončená maturitou. Obchodní akademie patří mezi veřejné školy, takže neplatíte školné. Doba studia je čtyři roky.

Obchodní akademie se zaměřují na výuku ekonomie, účetnictví, marketingu, cizích jazyků, výuku psaní všemi deseti a práci s informačními technologiemi. Nabízí i různé volitelné předměty, například Fiktivní firmu. V tomto předmětu si studenti vymyslí, v čem budou podnikat a pak si rozdělí jednotlivé role. Jeden z nich fiktivní firmu řídí, další se stará o faktury, jiný zpracovává mzdy nebo dělá marketing. Díky tomu si nanečisto vyzkouší různé činnosti a získají dovednosti, které pak využijí v praxi.

Po složení maturity můžete nastoupit do zaměstnání nebo pokračovat na vysokou školu. Pokud chcete v budoucnu podnikat jako účetní, se vzděláním z obchodní akademie potřebujete 5 let praxe v oboru. Jakmile je máte, můžete požádat o živnostenské oprávnění a začít podnikat jako samostatní účetní.

Některé obchodní akademie nabízí i dálkové studium. Tato varianta je vhodná pro dospělé, kteří potřebují účetní vzdělání a zároveň chtějí získat maturitu. Pokud už maturitu máte, nebo ji nepotřebujete získat, je vhodnější variantou rekvalifikační kurz účetnictví. V průběhu kurzu se věnujete pouze účetnictví a neřešíte další předměty (např. český a cizí jazyk). Podrobněji se rekvalifikaci na účetní věnujeme níže.

2. Vysoká škola: účetnictví

Účetnictví se můžete věnovat i na vysoké škole. Nezáleží na tom, jakou střední školu jste vystudovali. Důležité je, abyste měli maturitu a úspěšně složili přijímací zkoušky na zvolenou vysokou školu.

Pokud jste na střední škole (jiné než obchodní akademii) a víte, že chcete na vysoké studovat účetnictví, vyberte si na střední volitelné předměty, které vám s tím pomohou. Patří mezi ně třeba seminář z matematiky, administrativa, kde se naučíte psát na počítači všemi deseti, a seminář z cizího jazyka. Na vysoké škole totiž musíte povinně absolvovat alespoň jeden odborný předmět v cizím jazyce.

Většina velkých univerzit má ekonomickou či podnikatelskou fakultu. Právě na nich najdete účetní, ekonomické, podnikatelské a finanční obory. Důkladně se seznamte s nabídkou oborů, abyste si vybrali ten pravý.

Bakalářský obor účetnictví můžete studovat třeba na těchto veřejných vysokých školách:

Po bakalářském studiu můžete v případě zájmu pokračovat navazujícím magisterským studiem, které trvá dva roky.

Studium účetnictví nabízí i některé soukromé vysoké školy.

Jestliže chcete po vysoké škole podnikat jako účetní na OSVČ, potřebujete 3 roky praxe v oboru.

3. Studium účetnictví na VŠ dálkově

Účetnictví můžete studovat i dálkově – tato varianta se nazývá kombinované studium. Je vhodné pro ty z vás, kteří potřebují/chtějí vysokoškolský titul, ale už pracují nebo se třeba starají o dítě.

Z veřejných vysokých škol dálkové bakalářské studium účetnictví nabízí třeba Jihočeská univerzita v Českých BudějovicíchUniverzita Tomáše Bati ve Zlíně.

Pokud studujete účetnictví dálkově, počítejte s velkým množstvím samostudia. Do školy na přednášky chodíte jen v některé pátky a soboty.

4. Kurz účetnictví

Kurzy účetnictví jsou určené pro ty z vás, kteří si potřebují doplnit účetní znalosti. To znamená, že jste třeba vystudovali obchodní akademii nebo účetnictví na vysoké škole, ale pak jste působili mimo obor. Díky kurzu si znalosti osvěžíte a zjistíte, co se mezitím v účetnictví změnilo.

Existují i specializované kurzy účetnictví pro účetní, kteří se chtějí osamostatnit a jít na volnou nohu. Mezi ně patří například akademie Svobodná účetní. Ta je určená pro juniorní účetní či fakturanty s několikaletou praxí. Bez praxe si totiž nemůžete založit účetní živnost, ledaže byste si sehnali odborného garanta.

Akademie Svobodná účetní je celá online, takže jí absolvujete odkudkoliv. V závěru vás čeká zkouška garantovaná Svazem účetních ČR a v případě úspěšného složení získáte certifikát Kvalifikovaného účetního.

Od jiných kurzů účetnictví, které jsou zaměřené pouze na znalosti účtování, se Svobodná účetní liší v několika ohledech:

  • věnuje se i podnikání a účetním poradí, jak si hledat klienty a jak celé účetní podnikání zvládnout,
  • pokud začínající účetní na volné noze narazí u klienta na věc, se kterou si neví rady, ještě 12 měsíců po kurzu mohou bezplatně konzultovat s odborníkem,
  • v akademii se naučí pracovat s účetním programem Money S3 a po kurzu ho mohou 12 měsíců zdarma používat, takže ušetří za licenční poplatek.

Pokud akademii úspěšně absolvujete a do roka si založíte účetní živnost, můžete zažádat o vrácení kurzovného. Cílem akademie je totiž pomáhat samostatným účetním v začátcích a vrácením poplatku odměňuje ty, kteří na volnou nohu skutečně přejdou.

A funguje to – přečtěte si, jaké zkušenosti mají absolventi akademie:

Jana Němcová oceňuje odborné poradenství po skončení akademie.

5. Rekvalifikace účetnictví

Naopak rekvalifikační kurz účetnictví je pro vás vhodný, pokud zatím žádné účetní vzdělání nemáte. Jste úplně z jiného oboru, ale ten vám nevyhovuje nebo si nemůžete najít práci.

Jako svůj nový obor si můžete vybrat právě účetnictví – výhodou je stabilita oboru, každá firma totiž potřebuje účetního. Po absolvování rekvalifikačního kurzu můžete pracovat jako interní účetní ve firmě nebo se necháte zaměstnat u účetní agentury, která firmám zpracovává účetnictví externě.

Po absolvování rekvalifikačního kurzu totiž nemůžete začít hned podnikat na OSVČ a účtovat vlastní klienty. Kromě osvědčení o rekvalifikaci musíte mít 5 let praxe v oboru. Jakmile ji získáte, můžete si založit účetní živnost. Pokud byste chtěli začít podnikat dřív, potřebujete odborného garanta.

Vybírejte rekvalifikační kurz, který má akreditaci Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT). Pokud absolvujete účetní kurz bez akreditace a později chcete podnikat, živnostenský úřad by vám to neuznal jako potřebné vzdělávání.

Rekvalifikační kurz účetnictví: jak dlouho trvá

V rámci rekvalifikačního kurzu zpravidla absolvujete 120 hodin výuky. Některé kurzy jsou dopolední či odpolední. Tímto tempem rekvalifikační kurz účetnictví absolvujete za měsíc. Některé společnosti nabízí i kurzy víkendové, v tomto případě na lekce zpravidla docházíte dva měsíce.

Na kurzech obvykle kombinují osobní výuku a e-learning. Někteří poskytovatelé rekvalifikačních kurzů pro účetní nabízí i online studium, například dění z učebny živě streamují.

Kurzy účetnictví se zpravidla konají v městech jako Praha, Brno, Ostrava, Zlín, České Budějovice a v dalších krajských či okresních městech.

Rekvalifikace pro účetní: kolik stojí

Rekvalifikační kurzy účetnictví a daňové evidence stojí od 10 do 20 tisíc.

Pokud jste v evidenci Úřadu práce, můžete absolvovat rekvalifikační kurz zadarmo. Nejdřív se ale domluvte se svým kontaktním pracovníkem na Úřadu práce. Rekvalifikaci vám musí schválit.

Dejte si však pozor, abyste kurz úspěšně dokončili. Pokud ho ukončíte předčasně, nebo po jeho úspěšném absolvování odmítnete nabízené místo účetního, musíte si rekvalifikaci zaplatit sami.

Další informace k rekvalifikacím placených Úřadem práce najdete přímo na webu úřadu.

Poznejte Svobodnou účetní

Jste účetní, který se chce osamostatnit a potřebujete si doplnit vzdělání? Zdarma se registrujte na online den otevřených dveří v akademii Svobodná účetní. Lektor Jaroslav Veselka vám akademii detailně představí a odpoví na vaše otázky.

Začínajícím účetním pomáháme i na blogu nebo ve facebookové skupině Stávám se svobodnou účetní, která sdružuje více než 1,8 tisíc účetních.

Mohlo by vás také zajímat

Díky Svobodné účetní už nemám strach z podnikání, říká absolventka

Svobodná účetní je 3měsíční online akademie pro účetní, kteří chtějí rozjet...

Číst dále

Láká vás přejít z účtárny na volnou nohu? Tady jsou pro a proti

Účetní podnikající jako OSVČ mají mnohem větší svobodu, ale s tou přichází...

Číst dále
731 695 911
Den otevřených dveří již za:
0 dny 0 hod. 0 min. 0 sek.
Den otevřených dveří

Zúčasněte se on-line
dne otevřených dveří

Lektor Ing. Jaroslav Veselka vám detailně představí akademii a odpoví na vaše otázky.

Ukázat termíny