zpět do blogu

„Akademie mi pomohla v rozjezdu vlastní daňové kanceláře,“ říká absolvent

„Akademie mi pomohla v rozjezdu vlastní daňové kanceláře,“ říká absolvent

Akademie Svobodná účetní je 3měsíční on-line kurz pro všechny účetní, kteří se chtějí osamostatnit a začít účtovat vlastní klienty. S absolventem Tomášem Kšírem z Neratovic jsme probírali, čím ho akademie zaujala a proč ji doporučuje i začínajícím daňovým poradcům, kteří uvažují o otevření kanceláře krátce poté, co složí kvalifikační zkoušku Komory daňových poradců ČR.

Akademie je vhodná pro všechny účetní s krátkou nebo úzce zaměřenou praxí, kteří chtějí začít podnikat, ale zatím si na to netroufají. Ve Svobodné účetní si doplní znalosti a zjistí, jak se bezpečně osamostatnit a nabrat první klienty. Čeká na ně 9 modulů, které pokrývají oblast účetnictví, daňové evidence i základy daní z příjmů fyzických a právnických osob.

Jestliže úspěšně projdou závěrečnou zkouškou garantovanou Svazem účetních ČR, tvůrci akademie jim vrátí částku za kurzovné stejně jako Tomáši Kšírovi.

Jaká očekávání jste měl od akademie Svobodná účetní?

Když jsem si před půl rokem otevíral vlastní daňovou kancelář, neměl jsem kromě znalosti daňových zákonů žádnou předchozí praxi s vedením účetnictví, pokud nepočítám občasnou výpomoc kamarádům se zpracováním daňové evidence. Stavěl jsem se na vlastní nohy – sháněl jsem první klienty, řešil jsem, jaký účetní program budu používat pro zpracování účetnictví prvních klientů a na koho se případně obrátit s prosbou o radu.

Tehdy jsem poprvé zahlédl akademii Svobodná účetní. Víc než know-how mě v ní zaujaly podnikatelské rady a benefity. Řešil jsem totiž úplně to stejné, co účetní na volné noze.

Zúčastnil jsem se on-line dne otevřených dveří, ujistil se, že na vrácení kurzovného mají nárok nejen účetní, ale i daňoví poradci, a zapsal jsem se do kurzu.

Proč jste se rozhodl stát se daňovým poradcem?

Na vysoké škole jsem studoval ekonomický obor, daně byly můj nejoblíbenější předmět. Vyučující tehdy rád prohlašoval: „Pokud se někdy chcete stát daňovými poradci, tak na to rovnou zapomeňte. Daňové zkoušky nikdy nezvládnete.“ Jeho slova mi utkvěla v paměti a od té doby jsem to bral jako osobní výzvu.

Později jsem obchodoval na kapitálových trzích komoditní futures kontrakty. Bylo jasné, že příjmy musím zdanit, ale přesně jsem nevěděl, jak na to. Obvolal jsem asi pět daňových poradců, ale žádný z nich mi nedokázal pomoci – taky si nebyli moc jistí. V ten moment jsem se ještě hlouběji ponořil do daňových zákonů a upevnil můj zájem právě o tento obor.

Ale po vysoké škole vás to zavedlo jinam.

Jako většina absolventů jsem zatoužil budovat kariéru ve velké nadnárodní firmě, kde mě ale praxe zavála směrem k obchodu. Svůj sen – stát se daňovým poradcem – jsem odkládal, ale pořád jsem ho měl v paměti.

Zhruba 2,5 roku zpátky jsem se začal usilovně připravovat na zkoušky a v květnu 2021 jsem je složil hned napoprvé. Krátce poté jsem začal nabírat první klienty.

Zaměstnání jsem zatím natrvalo neopustil, mám rodinu a malého syna, takže nechci dělat unáhlená rozhodnutí. Mám v plánu se osamostatnit, jakmile získám dostatek klientů. Chci totiž být za svou práci zodpovědný pouze sám sobě a svým klientům, dělat, co mě baví a naplňuje.

Splnila akademie to, co jste od ní očekával?

Rozhodně. Na rozdíl od jiných kurzů je akademie návodná a prakticky zaměřená. Přestože mě zaujala hlavně kvůli podnikatelským tématům a benefitům, bylo tam pro mě pár aha momentů, které mi pomohly zasadit informace z účetnictví do kontextu.

Jak moc podle vás šel výklad v akademii do hloubky?

Musím uznat, že kvalita zpracování účetních témat byla na velmi dobré úrovni. Kladně hodnotím srozumitelný výklad pana Veselky a spoustu příkladů z praxe. Kvůli tomu nebyla nudná ani jindy nezáživná teorie.

Myslím, že se v akademii účetní dozví vše, co v praxi budou potřebovat. Co se týká daní, tak jejich rozsah je obrovský a je nemožné obsáhnout všechno do detailu v tak krátkém a intenzivním kurzu. To ostatně akademie účastníkům ani neslibuje.

Které benefity vás nejvíce zaujaly?

Před nástupem do akademie jsem zvažoval několik účetních systémů. Money S3 bylo jedním z mých favoritů a během kurzu jsem se ho naučil ovládat. Účetní případy jsme v něm rovnou účtovali. Taky jsem získal nárok na bezplatné video školení Money S3, za které bych jinak zaplatil přes 10 000 Kč.

Po skončení kurzu využívám Money S3 na rok zdarma, takže účetnictví a daňovou evidenci klientům nyní zpracovávám v systému, který už důvěrně znám.

S některými spolupracuji na dálku prostřednictvím fakturační aplikace iDoklad, která komunikuje s Money S3. Díky tomu nemusím otrocky přepisovat již jednou vystavené faktury, jednoduše je přetáhnu z jednoho systému do druhého.

Vyhovovala vám on-line výuka?

Každé videolekce byla doplněná o prezentaci, takže to důležité jsem měl pořád na očích. On-line učebnice byla také velmi dobře zpracovaná. Co nezmínil přímo lektor – pan Veselka – to rozebírala učebnice do detailu.

Ve studiu mě navíc celou dobu motivovala vidina vrácení kurzovného. I když jsem už za sebou měl zkoušky daňového poradce, ke kterým je nutná i znalost účetnictví, nechtěl jsem přípravu na závěrečný test v akademii podcenit. Takže jsem poctivě zhlédl každé video.

Jak náročné pro vás bylo složení závěrečné zkoušky?

Čekal jsem, že bude jednodušší. Otázky šly do hloubky. Myslím, že certifikát kvalifikovaného účetního za úspěšné absolvování testu dostanou jen ti, kteří prokáží komplexní účetní znalosti. Pokud se ale člověk poctivě připraví, nebude mít problém.

Komu byste akademii doporučil?

Všem, kteří to s podnikáním myslí vážně. Poslání akademie je přesné – pomůže účetním postavit se na vlastní nohy a prohloubit si znalosti účetnictví. Navíc získají podporu i po skončení akademie, takže se mají v začátcích na koho obrátit. A jako bonus dostanou kurzovné zpátky.

Zjistěte víc informací o akademii Svobodná účetní nebo si přečtěte zkušenosti dalších absolventů.

Mohlo by vás také zajímat

Láká vás přejít z účtárny na volnou nohu? Tady jsou pro a proti

Účetní podnikající jako OSVČ mají mnohem větší svobodu, ale s tou přichází...

Číst dále

Standard pro účetní v 21. století: online přístup k dokladům a žádné přepisování

Většina klientů už dnes nemusí ztrácet čas osobním předáváním dokladů nebo...

Číst dále
731 695 911
Den otevřených dveří již za:
0 dny 0 hod. 0 min. 0 sek.
Den otevřených dveří

Zúčasněte se on-line
dne otevřených dveří

Lektor Ing. Jaroslav Veselka vám detailně představí akademii a odpoví na vaše otázky.

Ukázat termíny