zpět do blogu

Díky Svobodné účetní už nemám strach z podnikání, říká absolventka

Díky Svobodné účetní už nemám strach z podnikání, říká absolventka

Svobodná účetní je 3měsíční online akademie pro účetní, kteří chtějí rozjet živnost a účtovat vlastní klienty. S absolventkou Kateřinou Horáčkovou z Neratovic  jsme si povídali o tom, v čem je akademie jiná než běžné kurzy a co jí dodalo odvahu začít podnikat.

Akademie je pro účetní, kteří mají jen krátkou nebo úzce zaměřenou praxi, chtějí začít podnikat, ale zatím si na to netroufají. Ve Svobodné účetní si doplní znalosti a zjistí, jak se bezpečně osamostatnit. A pokud úspěšně složí zkoušku a následně si založí živnost, čeká je odměna v podobě vrácení kurzovného.

Jak dlouho jste přemýšlela nad tím, že byste se jako účetní osamostatnila?

Už je to asi čtyři roky zpátky. Zjistila jsem, že mě účetnictví baví a ráda bych se mu věnovala. Kromě toho mám dvě malé děti, se kterými chci trávit dostatek času. Proto bych raději pracovala z domova a měla pracovní dobu ve svých rukou.

Jaké kroky jste podnikla ještě před vstupem do akademie Svobodná účetní?

V roce 2019 jsem se přihlásila na rekvalifikační kurz. Poté jsem získala práci jako junior účetní, ale nebylo to pořádné účtování. Musela jsem také dojíždět z Neratovic do Prahy. Následně jsem dostala nabídku, abych se starala o kompletní účetnictví zámečnické firmy. To pro mě bylo zajímavé, ale bohužel mi spolupráci odřekli. Těsně před nástupem jsem totiž musela do karantény kvůli covidu. Školy byly pořád zavřené a starala jsem se o dvě děti. Novou práci se mi vůbec nedařilo najít.

Co vám bránilo začít jako samostatná účetní?

Na rekvalifikačním kurzu jsme vše probrali spíš zběžně. Stále jsem se bála toho, jestli mám dostatečné znalosti. Představovala jsem si, že budu mít jednání s klientem, na něco se mě zeptá a já nebudu vědět. Pořád jsem si říkala, co všechno ještě neumím a že nemám dost zkušeností.

Trochu mě znejišťovalo také okolí. I moji blízcí měli pochybnosti, jestli seženu klienty a zvládnu termíny z finančního úřadu. Považovali to za příliš komplikované a doporučovali mi najít si práci s běžnou pracovní dobou.

Ale vás to neodradilo a rozhodla jste se jít dál za svým cílem. V čem byla akademie jiná oproti rekvalifikačnímu kurzu?

Akademie trvala také tři měsíce, stejně jako kurz, ale byla online. Bylo skvělé, že jsem si mohla lekce procházet v době, kdy se mi to hodilo. Šli jsme do hloubky a probírali jsme i specifické případy. Byla jsem nadšená, protože se postupně všechny moje obavy vytrácely.

Ujistila jsem se, že i účetní je jen člověk. Nemusí všechno vědět okamžitě a případně se poradí s daňovým poradcem. Postupně si tak znalosti doplní. Je perfektní, že akademie nabízí rok konzultací s poradcem zdarma. Když si člověk nebude jistý, má se na koho obrátit.

Během akademie jste získala zdarma přístup do účetního programu Money S3, vyhovoval vám?

Ano, byl velice intuitivní. Je skvělé, že je možné propojit Money S3 s iDokladem. Když se s klientem dohodneme na spolupráci přes iDoklad, minimalizuje se riziko chyb při zadávání dokladů do systému.

Co vám pomohlo získat důvěru, že zvládnete účtování na volné noze?

Vůbec jsem netušila, že existuje Svaz účetních a certifikační zkouška. Celý kurz je vlastně přípravou na zkoušku a myslím, že její absolvování dodá člověk důvěru, že na to má.

Velmi inspirující byl také lektor, pan Veselka. Má obrovské znalosti a velmi dobře výklad podává. Na kurzu byla také slečna, která vyprávěla o svých začátcích. Nyní vede úspěšnou účetní kancelář. To bylo motivující. Uvědomila jsem si, že nejvíc se opravdu naučím praxí.

Co vás čeká nyní?

Získala jsem práci účetní na částečný úvazek a čeká mě vyřízení živnostenského listu. Mám tedy nějakou jistotu zaměstnání a postupně bych chtěla přibírat vlastní klienty. Spojila jsem se také s člověkem, který mi vytvoří webové stránky. Abych nějak doložila své znalosti, ráda bych tam získání certifikátu zmínila.

Navíc jsme dostali skvělý tip na facebookovou skupinu, kde se denně objevují poptávky po účetních. Spojila jsem se tam s firmou, která hledala účetní na účtování s. r. o. a postupně bych měla přebírat jejich klienty.

Zjistěte víc informací o akademii Svobodná účetní nebo si přečtěte zkušenosti dalších absolventů.

Mohlo by vás také zajímat

Jak se stát samostatnou účetní: založení živnosti a odvody

Už nechcete poslouchat protivného šéfa, nebo vás štve nulová časová flexibilita?...

Číst dále

Standard pro účetní v 21. století: online přístup k dokladům a žádné přepisování

Většina klientů už dnes nemusí ztrácet čas osobním předáváním dokladů nebo...

Číst dále
731 695 911
Den otevřených dveří již za:
0 dny 0 hod. 0 min. 0 sek.
Den otevřených dveří

Zúčasněte se on-line
dne otevřených dveří

Lektor Ing. Jaroslav Veselka vám detailně představí akademii a odpoví na vaše otázky.

Ukázat termíny