zpět do blogu

Díky akademii jsem si jistý, že účtuji správně, říká absolvent

Díky akademii jsem si jistý, že účtuji správně, říká absolvent

S Tomášem Adámkem z Prahy jsme si povídali o tom, v čem je akademie pro Svobodné účetní jiná než ostatní účetní kurzy, kterých se zúčastnil, a co mu přinesl čerstvý přechod na volnou nohu. Podnikání se mu úspěšně rozjíždí, a pokud to tak půjde dál, zvažuje dokonce najmutí posil.

Online akademie Svobodná účetní je určená pro všechny, kteří se chtějí osamostatnit a rozjet vlastní účetní praxi. Po zhlédnutí výukových videí a prostudování studijních materiálů si své znalosti ověří při závěrečné zkoušce garantované Svazem účetních ČR.

Tomáš Adámek, absolvent akademie pro Svobodné účetní, měl živnost v době online kurzu již založenou a sháněl první klienty po odchodu ze zaměstnání. Akademie pro něj byla přínosná, i přestože má za sebou víc než 6 let účetní praxe.

Původně pracoval ve firmě, která se zabývala obchodem a výrobou v mezinárodním měřítku. Měl na starosti veškeré účtování, připravoval finální podklady pro daňové poradce, auditory a jednatele.

Co jste si od akademie Svobodná účetní sliboval a čím vás zaujala?

Cítil jsem, že potřebuju doplnit teoretické souvislosti a znalosti, protože jsem dělal spoustu věcí tak, jak jsem byl zvyklý z praxe.

Během zaměstnání jsem totiž nikdy neměl čas zjišťovat, co nařizuje který paragraf. Stejně tak jsem neměl čas studovat změny nebo hlídat novinky v zákoně. Spoléhal jsem se na to, že mě na ně případně upozorní daňový poradce.

S přechodem na volnou nohu chci být schopný klientům říct, proč třeba musejí doklady vystavovat jinak, než jsou zvyklí, a vysvětlit jim, který zákon jim tuto povinnost ukládá. A taky jsem si chtěl být jistý, že mé stávající výstupy jsou kvalitně zpracované.

Jinak jsem ale spíš praktik. Takže kromě doplnění informací mě akademie zaujala i názornými příklady v Money S3.

Proč jste se rozhodl, že půjdete na volnou nohu? 

Má práce byla hodně psychicky náročná, veškerá odpovědnost i za ostatní kolegy ležela na mně a hlavu jsem nevypnul ani během svátků nebo dovolené.

Po šesti letech jsem cítil vyhoření a věděl jsem, že musím udělat změnu. Založení účetní živnosti v lednu 2021 bylo logickým krokem. Poté jsem si dal půlroční pauzu, vzdělával jsem se a od léta začal shánět první klienty.

Jak byste zhodnotil akademii v porovnání s ostatními kurzy, které jste absolvoval v rámci doplnění účetních znalostí?

Měl jsem možnost absolvovat rekvalifikační kurzy a další kurzy pořádané Komorou daňových poradců ČR. Hodně se na nich mluvilo právničinou a byl kladen větší důraz na paragrafy. Zároveň na nich ale chyběly konkrétní příklady z praxe.

Akademie byla ve srovnání s jinými kurzy opravdu velmi dobře srozumitelná a prakticky zaměřená. Samozřejmě nešla tolik do hloubky, ale na výjimky v praxi člověk stejně narazí málokdy. A když už ano, je lepší si konkrétní paragraf detailně nastudovat nebo využít konzultace odborníka. Z mého pohledu akademie obsahovala všechno důležité a navíc v únosné míře.

Vyhovovala vám online forma výuky?

Určitě. Se sluchátky v uších mě doma nikdo nerušil, takže jsem se mohl plně soustředit. Navíc jsem ušetřil spoustu času, protože jsem nemusel nikam dojíždět.

U delších videí pro mě bylo náročnější udržet pozornost. Spíš než jedno delší video bych uvítal několik kratších videí po jednotlivých kapitolách. Je ale pravda, že jsem si video mohl kdykoliv pozastavit, abych si uvařil oběd, vyvenčil psa nebo převzal balíček.

Skvělé bylo, že bylo možné se doptat na případné nejasnosti nebo položit doplňující dotazy. Této možnosti jsem využil asi dvakrát a během druhého dne jsem obdržel odpověď.

Řekl byste, že akademie naplnila vaše očekávání?

Ano, určitě. Poskytla mi ucelený přehled na účetnictví a doplnila znalosti. Taky mě ujistila v tom, že při zpracování účetnictví postupuju správně. Kurz opravdu splnil vše, co zaznělo v úvodním videu od pana Veselky.

Jak se vám pracovalo s účetním programem Money S3 při účtování příkladů?

Už jsem se s ním setkal v minulosti, takže pro mě nebyl žádnou novinkou. Během kurzu jsem třeba v jednom případě zjistil, že místo třech kliknutí stačí udělat jen jedno, což mi ušetří čas. Program Money S3 mi při práci vyhovuje, protože je velmi intuitivní a plánuju ho určitě používat i do budoucna.

Jak dlouho vám dokončení akademie trvalo?

Poslední víkend jsem učivo doháněl. Během léta navíc byla olympiáda, a tak jsem někdy nevěděl, co sledovat dřív. (smích)

Nakonec jsem to stihl projít do tří měsíců, ale klidně bych ocenil týden nebo dva k dobru na zopakování učiva k přípravě na závěrečnou zkoušku.

Jaké máte plány do budoucna?

V tuto chvíli dodělávám nové webové stránky a sháním další klienty. Zatím to jde dobře a uvidíme, co bude dál. Pokud by práce bylo dost, zvažoval bych, že k sobě přiberu posilu a přesunu se do větších prostor.

Rozhodně bych si ale chtěl udržet osobní přístup ke klientům. Hodně z nich ke mně přichází z velkých kanceláří a chtějí účetního, který se jim bude věnovat individuálně.

Výhledově mám v plánu složit zkoušku daňového poradce, abych klientům mohl poskytovat komplexní servis nebo jim nabídnul možnost pozdějšího odevzdání daňového přiznání.

Jak doposud hodnotíte podnikání na volné noze?

Prozatím změnu hodnotím pozitivně. Konečně v hlavě nenosím tolik starostí a zodpovědnost za dalších deset lidí. Vyčistil jsem si hlavu a hodně se mi ulevilo.

Teď si dělám věci po svém a sám si určuju, kolik klientů a práce si naberu. Jsem teď sice na všechnu práci sám a nemám žádný zástup, ale to se výhledově možná změní.

Zjistěte víc informací o akademii Svobodná účetní nebo si přečtěte zkušenosti dalších absolventů.

Mohlo by vás také zajímat

Láká vás přejít z účtárny na volnou nohu? Tady jsou pro a proti

Účetní podnikající jako OSVČ mají mnohem větší svobodu, ale s tou přichází...

Číst dále

[Návod pro účetní] Jak najít klienty už při zaměstnání a přejít na volnou nohu bezpečně

Postupné nabírání klientů je bezpečná cesta, jak si ověřit, jestli vám...

Číst dále
731 695 911
Den otevřených dveří již za:
0 dny 0 hod. 0 min. 0 sek.
Den otevřených dveří

Zúčasněte se on-line
dne otevřených dveří

Lektor Ing. Jaroslav Veselka vám detailně představí akademii a odpoví na vaše otázky.

Ukázat termíny