zpět do blogu

Podnikejte jako účetní na rodičovské: vše, co musíte vědět

Podnikejte jako účetní na rodičovské: vše, co musíte vědět

Prověřte své znalosti, zvolte vhodné vzdělávání a přibírejte klienty postupně. Sepsali jsme, co vzít v potaz při výběru kurzu, jak je to s podnikáním na rodičovské a jak na to, abyste nebyli v začátku podnikání sami. 

Narození dětí bývá zlom, kdy se rázem změní priority, děti jsou na prvním místě a uvažujete, co dál s kariérou. Už se vám nechce ztrácet čas a energii cestováním do práce nebo dohady s nadřízeným. A pokud máte za sebou pár let práce účetní, možná uvažujete, že by bylo fajn osamostatnit se a živit se jako účetní na volné noze.

S tím se ale také vynořuje spousta obav. Potřebujete získat dostatek klientů a dostatečné odborné znalosti. Nějakou dobu trvá, než se podnikání rozjede a získáte odměnu ve stejné výši jako v zaměstnání. A právě rodičovská dovolená je příležitost, jak bezpečně začít, načerpat zkušenosti s prvními klienty a mít vše připravené, až rodičovská dovolená skončí.

Výhody podnikání na rodičovské

Když nejste na rodičovské dovolené, skončíte v zaměstnání a začnete podnikat, musíte každý měsíc odvádět kolem 5 tisíc na sociálním a zdravotním pojištění. Bez ohledu na to, jestli se vám zrovna daří a máte dostatek klientů, nebo žádného klienta nemáte.

Pokud ale začnete podnikat na rodičovské, můžete si práci na volné noze vyzkoušet, aniž byste musela platit výše zmíněné zálohy na pojištění. Pojištění totiž při podnikání na „rodičáku“ platíte jen tehdy, pokud jste v zisku. Podnikající maminky si proto často rodičovskou prodlužují až do 4 let dítěte, i za cenu nižšího rodičovského příspěvku. Díky nižším odvodům na pojištění se jim to vyplatí.

Pokud zjistíte, že podnikání není nic pro vás, spolupráci s klienty prostě ukončíte a po mateřské se vrátíte do zaměstnání.

Mám na to, abych šla na volnou nohu?

Možná si říkáte, zdali vůbec máte dostatečnou praxi. „U absolventů středních škol je pro začátek podnikání vhodné, aby měli alespoň pět let praxe, u vysokoškoláků jsou to tři roky,“ uvádí Magdalena Králová, prezidentka Svazu účetních.

Ideální je, pokud se zároveň orientujete ve více oblastech, už jste například účtovali přijaté faktury, sklad, banku i pokladnu.

Jestliže jste se před rodičovskou účetnictví nevěnovaly a nemáte žádnou praxi, není vhodné, abyste začaly účtovat na volné noze. Místo toho si postupně začněte doplňovat vzdělání a jakmile děti půjdou do školky, nechejte se zaměstnat jako juniorní účetní. Teprve až naberete zkušenosti, můžete začít přemýšlet o přechodu na volnou nohu.

Doplňte si potřebné znalosti

Možná už praxi máte a několik let jste pracovala jako juniorní účetní nebo fakturantka. Jenže jste se nevěnovala všem oblastem účetnictví a cítíte, že potřebujete doplnit znalosti.

V tom případě si vyberte vhodný kurz. Například v akademii Svobodná účetní jsme mysleli na maminky, které se nemohou zúčastnit prezenčních kurzů, a proto je celé školení online.

Video lekce si pustíte, kdykoliv máte prostor – třeba když dítě večer usne. Ačkoliv je akademie online, nepřijdete ani o kontakt s lektorem. Celou dobu je vám k dispozici chat, přes který můžete klást otázky a dostanete na ně odpověď.

Tipy, jak zvládnout děti i podnikání

Vedení účetnictví na rodičovské sebou často nese práci po večerech nebo v noci. Každý měsíc vás čekají termíny, které musíte dodržovat bez ohledu na to, zdali jsou děti zrovna nemocné nebo jestli máte zajištěné hlídání. Proto raději začněte s jedním nebo dvěma menšími klienty. Uděláte si představu o tom, kolik času vám práce zabere a postupně sladíte rodinný režim.

Abyste měla doma klid na práci, můžete dát dítě na pár hodin týdně do školky nebo jiného školského zařízení. Pokud vaše dcera nebo syn ještě nemají dva roky, ve školce mohou být maximálně 92 hodin měsíčně. To vám umožní věnovat se práci až do rozsahu polovičního úvazku.

Výše uvedený limit si pohlídejte – když ho překročíte, o rodičovský příspěvek přijdete. Od dvou let mohou být děti ve školce bez omezení.

Abyste se nemusely starat o fyzické přebírání dokladů a jejich přepisování do účetnictví, podívejte se, jak si práci usnadníte s pomocí technologií. Programy, jako je například iDoklad, vám umožní spolupráci s klienty na dálku a ušetří hodiny práce s přepisováním údajů.

Podnikání na rodičovské a legislativa

Ze zákona vám nic nebrání být doma s dítětem, pobírat rodičovský příspěvek a zároveň mít příjmy z podnikání. Jde o podnikání na vedlejší poměr.

Abyste mohla s podnikáním začít, musíte si zřídit živnostenské oprávnění. V tomto článku najdete přesný návod.

Jak jsme už zmínili na začátku, na rozdíl od podnikatelů na hlavní poměr, neplatíte každý měsíc (bez ohledu na svůj výdělek) necelých 5 tisíc korun. První rok zálohy neplatíte vůbec. Doplatíte je až zpětně, když budete na jaře podávat přehled na zdravotní pojišťovnu a správu sociálního zabezpečení. Výše pojistného se vypočítá z vašeho reálného zisku.

Pohlídejte si zejména sociální pojištění. Pokud je váš roční zisk (příjmy mínus výdaje) nižší než 85 058 Kč (rozhodná částka pro rok 2021), neplatíte z něj žádné sociální pojištění.

Pokud ale tuto částku třeba jen o korunu překročíte, platíte sociální pojištění ve výši 29,2 % z celé částky. To znamená, že je dobré se buď do této hranice vejít, nebo ji výrazně překročit, abyste si i po odvodu pojištění dost vydělala. Těsné překročení hranice se vám nevyplatí.

Zbavte se postupně největších obav

Častou obavou začínajících účetních bývá, že se nemají na koho obrátit, když se potřebují poradit. Proto doporučujeme, abyste si zapojily do facebookových skupin, které sdružují účetní na volné noze.

Pokud si potřebujete doplnit znalosti a chce mít jistotu, že rozjezd podnikání zvládnete, přihlaste se do online akademie Svobodná účetní. V jejím závěru složíte zkoušku, kterou zajišťuje Svaz účetních. Pokud obstojíte, získáte certifikát kvalifikovaného účetního.

Podívejte se, jak akademie změnila pohled na začátek podnikání její absolventce. >>

V rámci akademie Svobodná účetní navíc získáte zdarma roční podporu odborného poradce, který vám bude k dispozici pro konzultaci složitějších účetních případů. A aby pro vás byly začátky s prvními klienty snazší, seznámíme vás s aplikací iDoklad a dáme vám účetní program Money S3 k využívání na rok zdarma. Pokud si do roka založíte živnost, vrátíme vám kurzovné.

Mohlo by vás také zajímat

Jak si jako začínající účetní správně nastavit ceny

Jaké jsou plusy a mínusy jednotlivých typů účetních sazeb? Vysvětlíme vám, kdy...

Číst dále

Standard pro účetní v 21. století: online přístup k dokladům a žádné přepisování

Většina klientů už dnes nemusí ztrácet čas osobním předáváním dokladů nebo...

Číst dále
731 695 911
Den otevřených dveří již za:
0 dny 0 hod. 0 min. 0 sek.
Den otevřených dveří

Zúčasněte se on-line
dne otevřených dveří

Lektor Ing. Jaroslav Veselka vám detailně představí akademii a odpoví na vaše otázky.

Ukázat termíny