zpět do blogu

Láká vás přejít z účtárny na volnou nohu? Tady jsou pro a proti

Láká vás přejít z účtárny na volnou nohu? Tady jsou pro a proti

Účetní podnikající jako OSVČ mají mnohem větší svobodu, ale s tou přichází větší zodpovědnost. Oproti tomu práce v účtárně přináší jistý, ale za to menší výdělek. Přečtěte si, jaké jsou výhody a nevýhody podnikání na volné noze.

Při rozhodování o založení živnosti nebo setrvání v zaměstnání si nejprve uvědomte, že každému vyhovuje něco jiného. Zeptejte se sami sebe, jaké máte potřeby, jak zvládáte stres a jaké jsou vaše limity.

Výhody, když jste na volné noze

Když se zeptáte samostatných účetních, čeho si nejvíce cení na své práci, nedostanete jednoznačnou odpověď. Za největší výhody považují:

1. Flexibilita a čas na rodinu

Sami si určíte, kolik hodin denně chcete pracovat nebo kdy vyzvednete děti ze školy. V pondělí nemusíte pracovat vůbec, v úterý o něco déle.

Nemusíte řešit, jestli vám nařízený schválí dovolenou v plánovaném termínu. Jednoduše klientům oznámíte, kdy nebudete k zastižení a ubezpečíte je, že všechny povinné výkazy odevzdáte včas.

2. Větší svoboda

Klienty si vybíráte. Spolupracovat můžete s těmi, kteří dobře komunikují a dodávají doklady včas. Nekřičí na vás do telefonu a nečekají, že všechno vyřešíte na počkání.

Zvolíte si, jestli se chcete specializovat na klienty z jedné oblasti, nebo ze zcela odlišných oborů.

A pokud budete mít dost práce a rozhodnete se, že přiberete spolupracovníky, sami si je vyberete. Takže už vás nebudou rozptylovat napjaté vztahy a konflikty na pracovišti s lidmi, se kterými si nesednete.

3. Vyšší výdělek

Pokud se vám bude dařit shánět klienty a účtovat si za své služby adekvátní sazbu, můžete si přijít na mnohem lepší peníze než při klasickém zaměstnaneckém poměru.

TIP: Přečtěte si, kolik si jako samostatná účetní účtovat.

4. Svým vlastním šéfem

O náplni své práce rozhodujete sami a nikdo vám neříká, co máte dělat. Své nápady nemusíte zdlouhavě obhajovat, zkrátka je hned uvedete do praxe. Přestanete dělat nesmyslné úkony, které po vás vyžadoval šéf.

5. Každý den je jiný

Ve firmě často spravujete jen část účetní agendy (třeba se věnujete vyřizování reklamací či párování plateb). To vám neumožňuje profesně růst a spousta činností se přehoupne v rutinu. Jako živnostník máte mnohem větší záběr a díky tomu vám dny nesplývají.

Nevýhody, když jste na volné noze

Při přechodu na volnou nohu berte v potaz i negativa.

1. Větší zodpovědnost

Shánění klientů je vaše starost, stejně jako komunikace s úřady. Nikdo jiný za vás vaši práci neudělá. Volný pátek je sice fajn, ale práci musíte dohnat o víkendu nebo po večerech, jinak prošvihnete třeba termín odevzdání pro podání přiznání k silniční dani. Jinými slovy bez dobré organizace času a důsledného dodržování deadlinů se nehnete.

Pokud máte tendence k prokrastinaci, bude pro vás podnikání opravdovou výzvou. Je možné, že vám kontrola od nadřízeného bude scházet a do práce se neponoříte včas. Nebo se může stát, že budete pracovat 14 hodin denně včetně víkendů. Důležité je najít balanc.

2. Žádná záruka minimální mzdy

Pokud s vámi rozváže spolupráci klient, který tvořil většinu vašich příjmů, nebo kvůli závažným problémům strávíte měsíce na lůžku, přijdete o značnou část výdělku. Odvody na sociální a zdravotní pojištění ale musíte platit pořád, bez ohledu na svůj příjem.

Tato rizika se však dají minimalizovat. Dejte si pozor, abyste neměli jen jednoho velkého klienta, ale poskytovali služby více klientům zároveň. Když jeden z nich vypadne, nebude to tak velká rána.

Pro případ nemoci si odkládejte peníze bokem a také si můžete dobrovolně platit nemocenské pojištění (pro OSVČ není povinné). Pokud se pro jeho platbu rozhodnete, v roce 2021 budete odvádět minimálně 147 Kč měsíčně. Jestli plánujete mít děti, platbu nemocenského pojištění si pohlídejte – jinak nebudete mít nárok na mateřskou.

3. Více papírování

Odvody na sociální a zdravotní pojištění za vás při hlavním pracovním poměru odvádí zaměstnavatel. Jako podnikatelé si všechno hlídáte sami:

Nic z toho ale není tak složité, jak se zdá. Odvody můžete vyřešit trvalým příkazem a s daňovým přiznáním vám poprvé pomůže daňař. Pokud se rozhodnete uplatňovat výdaje procentem z příjmů místo vedení daňové evidence, odpadnou vám další povinnosti.

4. Obtížnější získání hypotéky

Úředníci v bance považují zaměstnání za stabilnější zdroj příjmů. Získání úvěru v roli začínající OSVČ je složitější, ale ne nemožné.

5. Žádné zaměstnanecké benefity

Jako živnostník nemáte nárok na žádné příspěvky od zaměstnavatele. Přicházíte o příspěvky na rekreaci, stravenky, Multisport kartu, zvýhodněný mobilní tarif nebo služební auto.

Nemáte ani placenou dovolenou. Ceny pro klienty tedy musíte nastavit tak, aby vám pokryly i výpadek příjmů v době dovolené.

Co ještě byste měli vzít v potaz

Výše důchodu

Jako OSVČ na povinných odvodech zaplatíte méně než zaměstnanci, ale na druhou stranu kvůli tomu ve stáří pobíráte nižší důchod. Během podnikání si ale můžete vydělat mnohonásobně víc peněz a vhodně je investovat.

Duševní pohoda

Ne všechno se dá vyčíslit. Někoho více stresuje věčně naštvaný, cholerický vedoucí a pomluvy na pracovišti. Jiného vědomí, že nad ním nikdo nedrží ochranou ruku a je na všechno sám.

Podnikání se dá bezpečně vyzkoušet

Než přistoupíte k radikálnímu kroku a bouchnete dveřmi v práci, vyzkoušejte si nejdřív, jestli je pro vás podnikání na vlastní pěst to pravé. Začněte s pár klienty na vedlejší činnost a když vám to:

  • sedne, můžete se časem úplně osamostatnit,
  • nesedne, tak se nic neděje, protože nic neriskujete.

Samostatná práce

Při individuální práci máte ve všem pořádek, protože uplatňujete vlastní postupy. Dlouhodobá práce o samotě ale může být deprimující, když si nemáte s kým promluvit a často ani nevytáhnete paty z domu. Ale i to má řešení.

Přidejte se do skupiny pro podnikající účetní

Potkat se s ostatními účetními můžete i online. Vytvořili jsme facebookovou skupinu, která slouží  ke sdílení zkušeností, vzájemné inspiraci a pomoci.

Využijte příležitosti a zeptejte se ostatních účetních, co pro ně v začátcích bylo nejtěžší nebo jak dlouho jim trvalo si na nový způsob práce zvyknout. A pokud si lámete hlavu nad složitým účetním případem, zjistěte, jak by ho řešili zkušenější účetní.

Vzdělávací online akademie vás přiblíží ke svobodě

Založení živnosti vás láká, ale stále vás brzdí vás obavy ze začátečnických chyb a nedostatku klientů? Ve spolupráci se Svazem účetních ČR jsme vytvořili unikátní akademii Svobodná účetní, jejíž smyslem je z vás během 3 měsíců udělat samostatné účetní.

V akademii Svobodná účetní získáte:

  • Praktické účetní know-how – získané vědomosti z oblasti vedení účetnictví a daňové evidence si ihned vyzkoušíte prakticky v účetním programu.
  • Neomezené konzultace v průběhu akademie – zkušení odborníci vám dotaz srozumitelně zodpoví online.
  • 12 měsíců bezplatných konzultací – pokud vás v praxi cokoliv zaskočí, odborný poradce vám poradí, a to telefonicky nebo písemně.
  • Certifikát „kvalifikovaného účetního“ – po úspěšném složení zkoušky u Svazu účetních získáte certifikát, kterým svým klientům prokážete odbornost.

Ukážeme vám taky osvědčené postupy při získávání klientů, takže první zákazníky naberete už během zaměstnání. Díky tomu přejdete na živnost bezpečně.

A pokud akademii zvládnete úspěšně absolvovat, peníze za kurzovné vám vrátíme zpět.

Zjistěte víc

Mohlo by vás také zajímat

Jak si jako začínající účetní správně nastavit ceny

Jaké jsou plusy a mínusy jednotlivých typů účetních sazeb? Vysvětlíme vám, kdy...

Číst dále

„Akademie bylo to nejlepší rozhodnutí poslední doby, co jsem mohla učinit”, říká absolventka

Dnes jsme si povídali s Karlou Štouračovou, další úspěšnou absolventkou akademie Svobodná...

Číst dále

Dny otevřených dveří

Nejbližsí termín 09. 12. již za
0 dní 0 hod. 0 min. 0 sek.
Další termín 12. 12.
Den otevřených dveří

Zúčasněte se on-line
dne otevřených dveří

Lektor Ing. Jaroslav Veselka vám detailně představí akademii a odpoví na vaše otázky.

Ukázat termíny